Sağlık - koronavirüs

Sağlık - koronavirüs

Evden çıkamayanlara özel seyahat temalı en güzel filmler

Salgın nedeniyle evde geçen zamanınızı değerlendirmek ve sizi oturduğunuz yerden koparıp uzak diyarlara götürecek iyi film arayanlar için ilaç gibi liste! İşte keyifle izleyeceğiniz en iyi seyahat filmleri...

Çinli uzmanlar: Kan grubu A olanların koronavirüse yakalanma riski daha fazla, 0 olanlar daha az etkileniyor

Çinli bilim insanları yeni tip koronavirüs Kovid-19'un hangi kan gruplarını nasıl etkilediği ile ilgili bir araştırma yayımladı

Karantinaya alınan kentlerde dolaşan hayvanların görüntüleri

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karantinaya alınan bazı ülkelerin kentlerinde ıssızlaşan sokaklara vahşi hayvan ve kuşların çıktığı görüldü.

Uzmanlar Araştırdı: 1 Ay Boyunca Her Gün Yarım Saat Koşarsanız Vücudunuzda Neler Olur?

Hareketli yaşam sağlığa oldukça yararlı, hele ki bizim gibi günün çoğunu masa başında hareket etmeden oturan bizler için. İşte uzmanların yaptıkları araştırmalar ile elde ettikleri sonuçlara göre: 1 ay boyunca koşarsanız vücudunuzda neler olur? Oldukça ilginç detaylar galeride...

Koronavirüse karşı mücadelede çok önemli gelişme: Evde 1 dolara test

Bilim dünyasının Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı esir alan yeni tip koronavirüsle mücadelesi sürüyor. Son olarak İngiltere’deki Mologic adlı firma 1 dolara mal olacak ve 10 dakikada sonuç veren bir antikor testi umut oldu.

Rusya Sağlık Bakanı: Güneş, koronavirüsün yayılmasını engelliyor

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, güneşin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını engellediğini ancak Rusya'daki iklim faktörlerinin enfeksiyonu durdurmayacağını zira optimum sıcaklığın 6-8 derece arasında olduğunu söyledi.

Koronavirüs ile grip, nezle ve alerji arasındaki farklar neler?

Prof. Dr. Esin Şenol: Alerjide ateş olmaz, öksürük vardır. Alerjide hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarma ve kaşıntı görülür. Aynı şekilde nezlede de hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı ile karşılaşılır. Nezlenin en önemli belirtisi ise şiddetli burun akıntısıdır

Dr. Mehmet Öz: Karantinada en iyi çözüm, bol bol seks

ABD'nin televizyon kanallarında sağlık programları yapan ünlü doktor Mehmet Öz, koronavirüs pandemisi yüzünden karantina kapsamında evde hapis kalanlara, "en iyi çözüm birlikte olduğunuz kişiyle seks yapmak" tavsiyesinde bulundu.

Uzman psikologdan ‘corona’ günlerinde ruh sağlığını korumak için dokuz öneri

Hepimiz aynı teknenin yolcularıyız! Şiddetli bir fırtınaya tutulduk. Sağlam ve sağlıklı kalmak birey olarak sadece birimize değil, her birimizin bilgili, bilinçli ve sorumlu davranmasına bağlı. Sanki virüs bizlere hınzırca bireysel kapanıklılık ve bencilliklerimizden vazgeçip birbirimiz için de sorumluluk almayı öğretmek istiyor.

Corona virüs aşısı test edilmeye başlandı

Corona virüs aşısı insanlı testlere başladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) geliştirilen aşı, 4 kişi üzerinde test edilmeye başlandı. İlk deneğe bir muayene odasında aşı enjekte edildi. 43 yaşındaki gönüllü Jennifer Haller, "Hepimiz kendimizi çaresiz hissediyoruz. Bu benim açımdan bir şey yapabilmem adına muazzam bir fırsat" diye konuştu.

'İran'da patlıcan yağmuru' videosunu yayan öğrenciler gözaltına alındı

Sosyal medyada yayılan ve 'İran'da patlıcan yağmuru' şeklinde yayılan videoyu hazırlayan öğrenciler gözaltına alındı. Görsel efekt kullanımlarını test etmek için böyle bir video hazırladıklarını belirten gençler, devlet televizyonuna çıkarak özür diledi.

300 İtalyan doktordan dünyaya koronavirüsle ilgili açık mektup

300 İtalyan doktor, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve son açıklanan verilere göre 160 bine yakın insanın enfekte olduğu koronavirüsle ilgili açık mektup yayınladı.

El Yıkama Teknikleri ve Önemi

Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir.

Koronavirüs hakkında doğru bilinen yanlışlar

Ev yapımı turşuların, içerdikleri probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemine bir miktar destek verdiği ancak içerdiği tuz nedeniyle aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiği, burnun tuzlu suyla yıkanmasının virüsün bulaşıcılığını engellemediği bildirildi. Azap, yeni tip koronavirüs açısından test sonucu pozitif çıkan her hasta için hastalık seyrinin farklı olabileceğini ifade ederek, Kovid-19'a dair doğru bilenen yanlışlara ilişkin şu bilgileri verdi:

Koronavirüsü nasıl yendiğini anlattı: Kamyon çarpmış gibiydi

İngiliz vatandaşı Conor Reed, kendisine Çin'in Vuhan kentinde bulaşan koronavirüsü, 1 ay boyunca soğuk algınlığı, grip ve zatürre geçirdikten sonra yendiğini söyledi.

Alman virologlar açıkladı: Koronavirüs salgınının havalar ısınınca gerileyeceğine dair bir işaret yok

Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık, hava sıcaklıklarının yıl genelinde yüksek olduğu ülkelerde de görülüyor. Koronavirüs salgınının havaların ısınmasıyla birlikte azabileceğine dair iddialar tartışılırken, konuyla ilgili bir süredir çalışma yürüten uzmanlar bu teze karşı çıkıyor.

DOÇ. DR. OYTUN ERBAŞ: CORONA VİRÜSÜ KEDİ VE KÖPEĞİNİZDEN BULUŞMAZ, HATTA SİZE BAĞIŞIKLIK KAZANDIRIR

Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüsün ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Halk sağlığı uzmanı: ‘Corona’ sigara içenleri daha çok etkiliyor

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Melike Yavuz, corona virüsünün sigara içenleri daha fazla etkilediğini söyledi.

Koronavirüs günlerinde evlilik: Çin'de karantina altında kalan çiftlerden rekor düzeyde boşanma başvurusu

Yeni tip koronavirüs salgınının çıkış yeri olan Çin'de on milyonlarca kişinin evlerinde karantina altına alınmasının hesaplara katılmayan bir sonucu oldu.