ilgincbilgiler.com Logo300 Kişinin Delirmesine Yol Açan Çözülememiş Bir Sır: Lanetli Ekmek Olayı

1951 senesinde Fransa'da yaşanan ama hala açıklığa kavuşturulamamış tarihin gizli kalmış sırlarından birinin yani 300 kişinin delirmesine yol açan lanetli ekmek olayı hikayesini galerimizde derledik. Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında bu akıl almaz lanetli ekmek olayı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
İleri butonuna tıklayarak resimlerin altında bu ilginç hikayenin ayrıntılarını okuyabilirsiniz.
İleri butonuna tıklayarak resimlerin altında bu ilginç hikayenin ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

1.
1.Fransa'nın Grad adlı bölgesinde 300 insanın ikamet ettiği küçük bir köy olan Pont-Saint Esprit'de yaşanan bu olay köyün tamamının delirmesine ve 7 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olurken, tarihe de lanetli ekmek olayı adı altında kaydedildi. Bağlantıları CIA'e kadar giden bu ürkütücü olayın ayrıntıları ise oldukça tuhaf...

2. 16 Ağustos 1951 tarihinde Fransa'da küçük bir köyde geçen ilginç olay...
2. 16 Ağustos 1951 tarihinde Fransa'da küçük bir köyde geçen ilginç olay...Tüm olaylar zinciri, köy sakinlerinin yaşadığı Pont-Saint Esprit köyünde 16 Ağustos 1951 tarihinde patlak verdi. Sabah saatlerinden başlayarak tüm köy sakinlerinde bir tuhaflık sezildi. Bazı insanlar ejderhaların ya da yılanların saldırısına uğradığını anlatıyordu.

3. 300 kişilik köyde birden herkes aynı anda halüsinasyonlar görmeye başlıyor
3. 300 kişilik köyde birden herkes aynı anda halüsinasyonlar görmeye başlıyorBu vakanın yaşandığı dönemde daha 11 yaşında olan Charles Granjhon, büyük annesini boğmaya teşebbüs etmiş, işçi Gabriel Validire öldüğünü iddia ederek, oda arkadaşının karnını da yılanların yediğini anlatmıştır. Yine bir yaşlı kadın, kaplanların saldırısına uğradığını söylüyordu. Yani neredeyse bütün köy, birden bire halüsinasyon görmeye başladı. Bu hayallerin içinde genelde ejderhalar, kaplanlar, yılanlar ve başka korkutucu yaratıklar vardı.

4. 50 kişi akıl hastanesine yatırıldı, kendini pencerelerden atanlar oldu.
4. 50 kişi akıl hastanesine yatırıldı, kendini pencerelerden atanlar oldu.Olaylar büyümeye başlayınca yetkililer durumu ele aldılar ve bu 300 kişi üzerinde araştırmalar başlattılar. Sonradan bu 300 kişiden 50'si akıl hastanesine yatırıldı. Bu hastaların içinde kalbinin yerinden çıktığını ve doktorlardan onu tekrar yerine koymasını isteyenler dahi bulunuyordu. Günler günleri kovalıyordu ancak her şey aynı şekilde devam ediyordu, hatta daha da kötü oldu. Olaylar başladıktan 8 gün sonra bir hasta kendini akıl hastanesindeki odasının penceresinden "Ben bir uçağım" diyerek aşağı attı.

5. Suçlu köyün fırıncısı mı?
5. Suçlu köyün fırıncısı mı?Geçen zamandan sonra yapılan araştırmaların sonucu gelince, 300 köylünün delirdiği ve 7 kişinin öldüğü bu olayların sorumlu kişisi olarak köyün fırıncısı Roch Briand gösterilmeye başlandı. Yine yapılan araştırmalarda köylülerin yediği ekmeklerde ergot adı verilen bitki mantarı ya da mantarın içinde var olan kimyasalların karıştığı meydana çıktı. Ergot mantarı ise en kuvvetli halüsinojen maddelerden biri olarak tanınıyor.

6. Ekmeklerin içinden en kuvvetli halüsinojen maddelerden biri olan ergot mantarı çıkıyor
6. Ekmeklerin içinden en kuvvetli halüsinojen maddelerden biri olan ergot mantarı çıkıyorBütün işaretler ekmeklerin içine karıştırılmış olan Claviceps denilen Ergot mantarını gösterse de kafalarda pek çok soru işareti oluştu. İşlenmemiş Ergot mantarının unun içine katılması sonucunda bu kadar büyük bir halüsinasyon etkisine neden olunabilir miydi? Fırının oldukça yüksek olan ısısı bu etkiyi ortadan kaldıramaz mıydı. O zamanın bilim adamları bunu çözemediler.

7. 2 yıl sonra yaşanan başka bir intihar olayı gözleri CIA'in yaptığı deneylere çeviriyor
7. 2 yıl sonra yaşanan başka bir intihar olayı gözleri CIA'in yaptığı deneylere çeviriyorOlayın sırrı çözülememişken ve üzerinden iki yıl geçtikten sonra görülen bir intihar olayı ise bakış açısının değişmesine neden oldu. CIA'in MK-Ultra ismini verdiği ve zihin kontrolünü amaçladığı deneylerden bir tanesinde aynı halüsinojen madde verilerek zihni kontrol edilmeye çalışılan Frank Olson adlı adamın kaldığı otelin 13. katından atlayarak ölmesi lanetli ekmek olayını tekrar akıllara getirdi.

8. Lanetli ekmek olayının gerçek nedeni ve suçluları hala kesin olarak bilinmiyor
8. Lanetli ekmek olayının gerçek nedeni ve suçluları hala kesin olarak bilinmiyorBundan sonra ise bir ilaç firması ile CIA ajanı arasında geçen görüşmeleri gösteren belgeler açığa çıktı. Bu belgeler CIA'in köydeki ekmeklere halüsinasyona neden olan bir uyuşturucu karıştırılarak topluluğun kontrol edilip edilemeyeceğini test ettiğini iddia ediyordu. Bu iddialar ve yapılan araştırmalara rağmen olayın sebebi tam olarak anlaşılamadı. 300 köylünün uzun bir zaman halüsinasyon gördüğü, 50'sinin akıl hastanelerinde tedavi edildiği ve 7 köylünün de öldüğü lanetli ekmek olayı bu sebeple tarihin en büyük sırlarından biri olarak tarihe kazındı!

Makarna Suyunu 'Sakın' Lavaboya Dökmeyin - İşte Nedeni

Makarna suyunu haşladıktan sonra, makarna haşladığınız suyu lavaboya mı döküyorsunuz? Bundan sonra "asla" makarna haşlama suyunu lavaboya dökmeyin. Nedenini öğrendikten sonra bu hatayı bir daha yapmayacaksınız!

Bunları Size Hiçbir Yerde Öğretmezler: Ufkunuzu Açacak 20 Enteresan Bilgi

Yeni bilgiler öğrenmeyi kim istemez.. İşte size her yerde öğrenemeyeceğiniz ve ufkunuzu açacak 20 ilginç bilgi..

16 Yıl Önce Doğan Yapışık Üçüzlerin Şimdiki Halleri

200.000 doğumda yalnızca 1 tanesinde görülen bir şekilde 2 bebeğin yapışık olarak doğduğu üçüz kız kardeşler Macy, McKenzie ve Madeline California 'daki yaşamlarına bakın şimdi nasıl devam ediyorlar. Galerimizdeki ileri tuşuna basarak 16 yıl önce yapışık doğan üçüz bebeklerin son hallerini görebilirsiniz.

Yatmadan Önce Kapı Koluna Bardak Koydu Bakın Neler Oldu

Bir insan neden oturduğu evin kapı koluna cam bardak koyar? Evlerden uzak ama daha önce evinize hırsız girdiyse, her gece tedirgin ve korkuyla uyumak nedir bilirsiniz. Galerideki ileri butonuna tıklayarak resimlerin altında, hırsızları kaçıracak bu ipucunu öğrenebilirsiniz.

Küçükken Tipiyle Dalga Geçilen 10 Ünlünün Son Halleri

Yakışıklı ve güzel ünlülerin her zaman güzel olmadıklarına inanmak eminiz birçoğunuz için güç bir şeydir. Fakat şimdilerde çok beğendiğimiz birçok ünlü geçmişte çirkin bir ördek yavrusundan farksızlarmış. Peki bu ünlülerin kim olduğunu merak ediyor musunuz?

Herkese Anlatmak İsteyeceğiniz 9 Gizli Kalmış Bilgi

Günlük hayatınızda hayatınızı kolaylaştırırken size genel kültür bilgisi katacak 9 gizli kalmış bilgiyi galerimizde sizin için bir araya getirdik. Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak, resimlerin altında bilmediğiniz şeylere yanıt bulacak ve bilginizi artıracaksınız.

İlişkilerdeki Gerçekleri Ortaya Çıkartan Vücut Dili Hareketleri

İlişkiniz sizce nasıl? Gelin biz söyleyelim!

Bize dünyanın nasıl bir yer olduğunu gösteren görüntüler...

Sanatcı bir çok açıdan dünya sorunlarını kendince dile getirmiş, Sizce başarılı tespitler yapmış mı?

Avucunun İçinde M Harfi Olanlarda Bulunan 15 Özellik

Avuç içinde bulunan çizgilerden gelecek okunmasını daha önce okuduk. Peki avuç içinde bulunan ''M'' harfi ne anlama geliyor ve avuç içinde ''M'' harfi olanların kendilerine has 15 özelliği ne? Galerideki ileri butonuna tıklayarak, resimlerin altında avuç içinde ''M'' harfi bulunanların özelliklerini görebilirsiniz.

Evinde Bulaşık Makinesi Olan Herkesin Bilmesi Gereken İlginç Ve Şaşırtıcı Bilgiler

Daha önce bulaşık makinenize asla koymamanız gerekenleri söyledik, bulaşık makinesini kullanırken sizi tasarrufa yönlendirecek bilgileri sıraladık, onu nasıl temizleyeceğinizi detaylı şekilde anlattık.

Uzaylıların Var Olduğunu Doğrulayan 7 Açıklanamayan Önemli Bilgi

Uzaylıların dünyada olduğunu birçok kez duyduk ve bazı videolarda gördük ama inanmadık. Fakat bu içerikte uzaylıların var olduğa kanaat getireceksiniz. Bu bilgileri öğrenmek için İleri butonuna basınız.

İngiliz Nöroloji Uzmanı 3 yaşındaki çocuğunu kelle-paça ile iyileştirdi

İngiltere'de yaşayan Nöroloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Natasha Campbell McBride, henüz 3 yaşındayken otizm tanısı alan oğlunu, "Tüm hastalıklar bağırsakta başlar" sözünden yola çıkarak geliştirdiği sistemle sağlığına kavuşturdu.

Ufkunuzu Genişletecek 20 Şaşırtıcı Gerçek Bilgi

Hayatınız boyunca bilmeden kaç katil ile tanıştığınızı veya bir bulutun ağırlığını biliyor musunuz? Bilmiyor ama merak ediyorsanız biz sizin için araştırdık. Önceden hiç duymadığınız ilginizi çekecek 7 sıradışı gerçek bilgiyi öğrenmek için ileri butonuna basınız.

Öpücük şekilleri ve anlamları

100'den fazla öpücük çeşidi olduğunu ve her birinin kendi duygularını ifade ettiğini biliyor musunuz?

Uzun İlişkilerde Günlük Yaşamı Mükemmel Bir Biçimde Özetleyen 32 İllüstrasyon

Artık çiftlerle ilgili illüstrasyonları her yerde görür olduk. Peki neden her defasında dikkatimizi çekiyor? Çünkü, her bir ilişki diğerinden oldukça farklı. Bu farklılıklar ve küçük detaylar ise ilgimizi çekiyor. Başka bir sanatçının ilişkilere nasıl baktığını merak ediyoruz belki de. Brezilyalı sanatçı Crislane Passos da birkaç yıl önce bir roman yazarken hayalini kurduğu bu çifte adeta aşık olmuş. İleri butonuna tıklayın.

Komşular, Evini Çirkin Görünüyor Diye Yıktırmak İçin İmza Topladılar Ama Evin İçine Giren Yetkililer Büyülendi.

Bazen canım sıkıldığında satılık evleri incelemeyi severim. Alacağımdan değil de bir piyasa yoklaması yaparım. Özellikle iyi bakılmış kelepir fiyattaki müstakil evlere bayılırım. Bir de yurtdışındaki evlere bakayım dedim ve Norveç’teki bu sıradışı eve rastladım. Dışarıdan baktığınızda sıkıcı ve yıkık dökük gibi görünüyor. İçini gördüğümde ise aşık oldum. İşte harika iç mimarisi olan evin fotoğrafları:

Oyunculuğu Bıraktığını Açıklayıp Bir Devri Kapatan Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray Hakkında 8 Bilinmeyen Bilgi

İlginç bir şekilde dünyanın en çok başrolde yer alan kadın oyuncusu olan Yeşilçam'ın güzel sultanı Türkan Şoray oyunculuğu bıraktığını açıklayarak hayranlarını üzdü. İşte Türk Sinemasının Sultan'ı hakkında aralarında bilmediğiniz bilgilerin de olduğu 8 bilgi...!

İki Vajinası Olan Kadın Herkesin Kafasındaki O Çarpıcı Soruyu Yanıtladı!

Doğuştan iki vajinaya sahip olan kadın, hikayesini açık yüreklilikle paylaşıyor. İşte 21 yaşındaki genç kadının yaşadıkları...

Para En İyi Nerede Saklanır - En Bilinmeyen Para Saklama Şekilleri

Günümüzde maalesef hırsızlık olayları çoğaldı. Bu yüzden evde para saklayanlar hırsızların bakmayacağı değişik para saklama yolları keşfetme derdinde. Siz de hazırladığımız Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak birbirinden değişik para saklama yöntemlerini görebilir ve paranızı güvence altına alabilirsiniz.

Ünlü Yapışık İkizler Abby ve Brittany ile İlgili 12 İlginç Bilgi

Dünyanın en ünlü yapışık ikizleri Abby ve Brittany Hensel hakkında çok şaşıracağınız 12 bilgiyi sizin için galerimizde derledik. Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında siyam yani yapışık ikizlerin yaşantısına ve bedenlerine dair ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz.