ilgincbilgiler.com LogoEn tehlikeli ilk yardım hataları

Yanlış ı ilk yardım müdahaleleri hastaya yardım etmekten ziyade daha fazla zarar verebilir. En tehlikeli ilk yardım hatalarını sizler için derledik. Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak ulaşabilirsiniz.
Yardım etmeden önce durumu muhakeme etmemek
Yardım etmeden önce durumu muhakeme etmemekİlk yardım yapmadan önce durumu değerlendirip doğru adımı belirleyin. Elektrik çarpmış birine dokunduğunuzda siz de çarpılacaksınız. Doğru adım, elektrik kaynağını kapatıp ahşap bir objeyle kişiyi elektrik kaynağından uzaklaştırmak ve acilen ambulansı aramak.

Donan uzuvları ovmak ve sıcak suya maruz bırakmak
Donan uzuvları ovmak ve sıcak suya maruz bırakmakBu şekilde ancak durumu daha kötü hale getiririz. Eğer vücudunuzun bir bölümü soğuktan donuyorsa önce soğuk suya sokun. Suyun sıcaklığını yavaş yavaş arttırın.

Herhangi bir atardamar kanaması yokken turnike yapmak
Herhangi bir atardamar kanaması yokken turnike yapmakHerhangi bir kanamada turnike uygulamak yanlıştır. Atardamar kanaması sıradan bir kanama gibi değildir, fışkırarak akar. Bu durumda koltukaltının aşağısından turnike yapmak gerekir. Diğer türlü kanamalarda sarmak yeterli olacaktır.

Bilinç kaybı yaşayan birinin dilini çekmeye çalışmak
Bilinç kaybı yaşayan birinin dilini çekmeye çalışmakSırtüstü yatırmak dilinin daha da geri gitmesine ve nefes alamamasına neden olur. Bu durumda yapılması gereken, kişiyi yan çevirmek.

Boğulan birinin sırtına vurmak
Boğulan birinin sırtına vurmakBoğulan kişinin sırtına vurmak boğazındaki şeyin daha derine inmesine sebep olur. Doğru müdahale kişinin eğilmesini sağlayıp 2 kez yavaşça nefes almaya çalışmasını söylemek. Böylece nefes yolları açılabilir.

Yaralıyı profesyoneller gelmeden hareket ettirmek
Yaralıyı profesyoneller gelmeden hareket ettirmekBir kazaya rastladığınızda yaralıyı hareket ettirmek durumunu daha kötü hale getirebilir. Bunun yerine ambulans çağırın ve herhangi bir kanama varsa durdurmaya çalışın.

Yanığa hemen krem sürmek
Yanığa hemen krem sürmekBir yeriniz yandığında ısı düşündüğünüzden daha derine iner. Bu durumda yapılacak ilk müdahale 15 dakika boyunca soğuk suya sokmak. Böylece fazla ısının içeride hapsolmasına engel olabilirsiniz. Krem uygulamasını 20 dakika ya da daha sonra yapın.

Sarası tutan birinin ağzına birşey sokarak dişlerini açmaya çalışmak
Sarası tutan birinin ağzına birşey sokarak dişlerini açmaya çalışmakBunu yapmaya çalıştığınızda hastanın dişlerini bile kırabilirsiniz. Epilepsi krizi geçiren kişiye yapılabilecek en doğru şey başının altına yumuşak birşey yerleştirmek. Bu, beyin sarsıntısı geçirmesine engel olabilir. Spazmlar geçtikten sonra hastayı yan çevirin.

Ateşiniz varken terlemeye çalışmak
Ateşiniz varken terlemeye çalışmakHastayken vücudunuz ısınıyor ancak titriyorsanız ateşiniz yükseliyor demektir. Sıcaklık enfeksiyonla savaşmak için yardımcı olsa da ateşin daha da yükselmesine sebep olur.

Bunları Size Hiçbir Yerde Öğretmezler: Ufkunuzu Açacak 20 Enteresan Bilgi

Yeni bilgiler öğrenmeyi kim istemez.. İşte size her yerde öğrenemeyeceğiniz ve ufkunuzu açacak 20 ilginç bilgi..

Makarna Suyunu 'Sakın' Lavaboya Dökmeyin - İşte Nedeni

Makarna suyunu haşladıktan sonra, makarna haşladığınız suyu lavaboya mı döküyorsunuz? Bundan sonra "asla" makarna haşlama suyunu lavaboya dökmeyin. Nedenini öğrendikten sonra bu hatayı bir daha yapmayacaksınız!

Avucunun İçinde M Harfi Olanlarda Bulunan 15 Özellik

Avuç içinde bulunan çizgilerden gelecek okunmasını daha önce okuduk. Peki avuç içinde bulunan ''M'' harfi ne anlama geliyor ve avuç içinde ''M'' harfi olanların kendilerine has 15 özelliği ne? Galerideki ileri butonuna tıklayarak, resimlerin altında avuç içinde ''M'' harfi bulunanların özelliklerini görebilirsiniz.

16 Yıl Önce Doğan Yapışık Üçüzlerin Şimdiki Halleri

200.000 doğumda yalnızca 1 tanesinde görülen bir şekilde 2 bebeğin yapışık olarak doğduğu üçüz kız kardeşler Macy, McKenzie ve Madeline California 'daki yaşamlarına bakın şimdi nasıl devam ediyorlar. Galerimizdeki ileri tuşuna basarak 16 yıl önce yapışık doğan üçüz bebeklerin son hallerini görebilirsiniz.

İngiliz Nöroloji Uzmanı 3 yaşındaki çocuğunu kelle-paça ile iyileştirdi

İngiltere'de yaşayan Nöroloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Natasha Campbell McBride, henüz 3 yaşındayken otizm tanısı alan oğlunu, "Tüm hastalıklar bağırsakta başlar" sözünden yola çıkarak geliştirdiği sistemle sağlığına kavuşturdu.

Yatmadan Önce Kapı Koluna Bardak Koydu Bakın Neler Oldu

Bir insan neden oturduğu evin kapı koluna cam bardak koyar? Evlerden uzak ama daha önce evinize hırsız girdiyse, her gece tedirgin ve korkuyla uyumak nedir bilirsiniz. Galerideki ileri butonuna tıklayarak resimlerin altında, hırsızları kaçıracak bu ipucunu öğrenebilirsiniz.

Uzaylıların Var Olduğunu Doğrulayan 7 Açıklanamayan Önemli Bilgi

Uzaylıların dünyada olduğunu birçok kez duyduk ve bazı videolarda gördük ama inanmadık. Fakat bu içerikte uzaylıların var olduğa kanaat getireceksiniz. Bu bilgileri öğrenmek için İleri butonuna basınız.

Küçükken Tipiyle Dalga Geçilen 10 Ünlünün Son Halleri

Yakışıklı ve güzel ünlülerin her zaman güzel olmadıklarına inanmak eminiz birçoğunuz için güç bir şeydir. Fakat şimdilerde çok beğendiğimiz birçok ünlü geçmişte çirkin bir ördek yavrusundan farksızlarmış. Peki bu ünlülerin kim olduğunu merak ediyor musunuz?

Ufkunuzu Genişletecek 20 Şaşırtıcı Gerçek Bilgi

Hayatınız boyunca bilmeden kaç katil ile tanıştığınızı veya bir bulutun ağırlığını biliyor musunuz? Bilmiyor ama merak ediyorsanız biz sizin için araştırdık. Önceden hiç duymadığınız ilginizi çekecek 7 sıradışı gerçek bilgiyi öğrenmek için ileri butonuna basınız.

Oyunculuğu Bıraktığını Açıklayıp Bir Devri Kapatan Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray Hakkında 8 Bilinmeyen Bilgi

İlginç bir şekilde dünyanın en çok başrolde yer alan kadın oyuncusu olan Yeşilçam'ın güzel sultanı Türkan Şoray oyunculuğu bıraktığını açıklayarak hayranlarını üzdü. İşte Türk Sinemasının Sultan'ı hakkında aralarında bilmediğiniz bilgilerin de olduğu 8 bilgi...!

Öpücük şekilleri ve anlamları

100'den fazla öpücük çeşidi olduğunu ve her birinin kendi duygularını ifade ettiğini biliyor musunuz?

Para En İyi Nerede Saklanır - En Bilinmeyen Para Saklama Şekilleri

Günümüzde maalesef hırsızlık olayları çoğaldı. Bu yüzden evde para saklayanlar hırsızların bakmayacağı değişik para saklama yolları keşfetme derdinde. Siz de hazırladığımız Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak birbirinden değişik para saklama yöntemlerini görebilir ve paranızı güvence altına alabilirsiniz.

Ünlü Yapışık İkizler Abby ve Brittany ile İlgili 12 İlginç Bilgi

Dünyanın en ünlü yapışık ikizleri Abby ve Brittany Hensel hakkında çok şaşıracağınız 12 bilgiyi sizin için galerimizde derledik. Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında siyam yani yapışık ikizlerin yaşantısına ve bedenlerine dair ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz.

İki Vajinası Olan Kadın Herkesin Kafasındaki O Çarpıcı Soruyu Yanıtladı!

Doğuştan iki vajinaya sahip olan kadın, hikayesini açık yüreklilikle paylaşıyor. İşte 21 yaşındaki genç kadının yaşadıkları...

Bilim İnsanları Kanıtladı: Sizi Daha Zeki Yapacak 7 Alışkanlık

İnsandaki zeka seviyesi arttırılabilir mi? Bilim insanları zekanın bazı alışkanlıklarla daha da arttırılabileceğini kanıtladılar. Peki nedir bu zeka arttırıcı alışkanlıklar? Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında zeka arttırıcı 7 alışkanlığın neler olduğunu öğrenebilir ve zekanızı arttırabilirsiniz.

Uzun İlişkilerde Günlük Yaşamı Mükemmel Bir Biçimde Özetleyen 32 İllüstrasyon

Artık çiftlerle ilgili illüstrasyonları her yerde görür olduk. Peki neden her defasında dikkatimizi çekiyor? Çünkü, her bir ilişki diğerinden oldukça farklı. Bu farklılıklar ve küçük detaylar ise ilgimizi çekiyor. Başka bir sanatçının ilişkilere nasıl baktığını merak ediyoruz belki de. Brezilyalı sanatçı Crislane Passos da birkaç yıl önce bir roman yazarken hayalini kurduğu bu çifte adeta aşık olmuş. İleri butonuna tıklayın.

Türkiye’nin unutulmaz aşk hikayeleri

Birisi evli birisi nişanlıydı ancak bu onlara engel olmadı… Her aşk unutulmazdır gerçek aşkı bulana… Gerçekliği bir yana hepsi bir ders niteliğindedir adeta; kimi dizelerinde yaşar aşkını, kimi uzaktan selamlar yazgısını.

Soru İşaretlerinin İçindeki Farklılığı Bulabilir misin?

Onlarca soru işaretinin arasındaki farklılığı 5 saniye içinde bulabilir misin? Ne kadar dikkatli olduğunu keşfet. Eğer bulamadıysan üzülme, ileri butonuna tıklayarak 2. görselde resimdeki farklılığın ne olduğunu görebilirsin.

Doğru Zamanlama ile Çekilen Algı Yöneten Fotoğraf Kareleri

Doğru zamanlamayı yakalamak ise her fotoğrafçının harcı değil. İşte isteyerek ya da şans eseri en eğlenceli karelerin yakalandığı fotoğraf kareleri...

Yerleştirdiği Gizli Kamerayla Bakıcının Annesine Uyguladığı Fiziksel Şiddeti Ortaya Çıkardı

Huzur evi çalışanları ve özel bakıcılar haftanın her günü bakıma muhtaç yaşlı veya engelli insanlarla dişlerini tırnaklarına takarak ilgileniyorlar.Ancak bazıları var ki bu iyi insanların yaptıklarına gölge düşürüyorlar.