ilgincbilgiler.com LogoMaaşlar Eşit, Evler Bedava ve Herkes Mutlu! Ütopyayı Andıran Bir Ülke Küba

1955 yılında 26 Temmuz Hareketi'ni başlatan Fidel Castro'ya Arjantinli doktor Che Guevara da katılır ve Aralık 1956'da Küba'da, "Diktatör Batista"ya karşı gerilla savaşı başlar. Castro ve Guevara'nın önderlik ettiği gruplar, Batista birliklerine ağır darbeler indirir. 1 Ocak 1959'da Fulgencio Batista'nın ülkeden kaçmasıyla Castro'ya bağlı bin kişilik gerilla grubunun başkent Havana'ya girmesiyle "Sosyalist Küba"nın miladı başlar. Klasik arabaları, sokak sanatçıları, rengarenk evleri ve mutlu insanlarıyla tanıdığımız Küba'nın günlük hayatına daha yakından bakalım...
12 milyonluk bir nüfusu var ada ülkesi Küba'nın. İstanbul'dan 3 milyon eksik. Peki buradaki insanların yaşam şekilleri nasıl, bizimkinden ne kadar far
12 milyonluk bir nüfusu var ada ülkesi Küba'nın. İstanbul'dan 3 milyon eksik. Peki buradaki insanların yaşam şekilleri nasıl, bizimkinden ne kadar farO kadar ütopik gelecek ki, bazılarına inanmak istemeyeceksiniz.

1. Kübalı insanların maaşları arasındaki fark en fazla %3, bir milletvekili ve garson eşit miktarda maaş alıyor.
1. Kübalı insanların maaşları arasındaki fark en fazla %3, bir milletvekili ve garson eşit miktarda maaş alıyor.İşsizlik de yok denecek kadar az. İnsanlar eğitim aldıkları sırada yeteneklerine göre yönlendirildikleri için kolay kolay açıkta kalmıyorlar.

2. Kadınlar hamilelik döneminde spor, sağlık ve çocuk yetiştirme eğitimi almak zorunda.
2. Kadınlar hamilelik döneminde spor, sağlık ve çocuk yetiştirme eğitimi almak zorunda.Çocuklara verilen önem büyük.

3. Çocuklar arasında da "Onun 36'lı MonAmi'si, bunun Rotring'i var" gibi statü farkı asla yok. Üniversite eğitimi bitene dek bütün eğitim ma
3. Çocuklar arasında da "Onun 36'lı MonAmi'si, bunun Rotring'i var" gibi statü farkı asla yok. Üniversite eğitimi bitene dek bütün eğitim ma

4. Küba sokaklarında evsiz insanlara rastlamazsınız. Evi olmayanların konaklaması devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanır.
4. Küba sokaklarında evsiz insanlara rastlamazsınız. Evi olmayanların konaklaması devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanır.Oysa süper güç dediğimiz ABD'de 4 milyon evsiz var.

5. Kişisel bakıma önem verildiği için her ay her aileye devlet tarafından sabun gibi kişisel bakım ürünleri veriliyor.
5. Kişisel bakıma önem verildiği için her ay her aileye devlet tarafından sabun gibi kişisel bakım ürünleri veriliyor.

Dükkanlar ve işletmeler devlete ait. Garsonlar, işçiler memur kabul ediliyor. Fiyatları devlet belirlediği için kolay kolay kandırılma olasılığınız yo
Dükkanlar ve işletmeler devlete ait. Garsonlar, işçiler memur kabul ediliyor. Fiyatları devlet belirlediği için kolay kolay kandırılma olasılığınız yo

6. Ürünler genelde Küba vatandaşlarına belli oranda ücretsiz. Limiti aştığınız takdirde çok az para ödeyerek almak mümkün.
6. Ürünler genelde Küba vatandaşlarına belli oranda ücretsiz. Limiti aştığınız takdirde çok az para ödeyerek almak mümkün.

7. Tatil gibi sebeplerle kendi doğduğunuz şehre gitmek istediğinizde devlet tarafından yol yardımı sağlanıyor.
7. Tatil gibi sebeplerle kendi doğduğunuz şehre gitmek istediğinizde devlet tarafından yol yardımı sağlanıyor.

8. Neredeyse bütün ülkelerde yoksulların giremediği, sadece zenginlerin faydalanabildiği lüks restoranlar vardır. Küba'da ise her yere girebilirsiniz,
8. Neredeyse bütün ülkelerde yoksulların giremediği, sadece zenginlerin faydalanabildiği lüks restoranlar vardır. Küba'da ise her yere girebilirsiniz,Paraya önem verilmediği için bir işçi ve bir doktor aynı restorana gidip aynı eğlence merkezinde eğlenebiliyor.

9. İnsanların temel ihtiyacı olarak görüldüğü için hastane masrafı yok.
9. İnsanların temel ihtiyacı olarak görüldüğü için hastane masrafı yok.Paranız yok diye hastanede rehin kalmazsınız.

10. Devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıttığı için "onlar yiyebiliyor, bizim paramız yetmez" draması yoktu.
10. Devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıttığı için "onlar yiyebiliyor, bizim paramız yetmez" draması yoktu.Bu uygulama şu an için durduruldu, belki tekrar başlayabilir.

11. Aile içi şiddet yok denecek kadar az. Zaten geçim derdi gibi sorunlar olmadığı için insanlar mutlu. Farklı nedenlerden ötürü bir fiziksel zarar ol
11. Aile içi şiddet yok denecek kadar az. Zaten geçim derdi gibi sorunlar olmadığı için insanlar mutlu. Farklı nedenlerden ötürü bir fiziksel zarar olBizdeki gibi tahliye yok. Caydırıcı cezalar var bu konuda.

12. Tavuklar bahçelerde doğal olarak yetiştiriliyor. Tavuk çiftliği kurmak yasak.
12. Tavuklar bahçelerde doğal olarak yetiştiriliyor. Tavuk çiftliği kurmak yasak.Hormon kullanmaya kesinlikle izin yok.

13. Şaşırtıcı ama elektrik ve su da belli bir limite kadar ücretsiz. Limit aşımında ise çok az ödeme yapıyorsunuz.
13. Şaşırtıcı ama elektrik ve su da belli bir limite kadar ücretsiz. Limit aşımında ise çok az ödeme yapıyorsunuz.Zaten bu limitin nedeni de enerjinin boşa gitmesini önlemek için.

14. Sokak hayvanlarına kötü davranırsanız, bir ağacı izin almadan keserseniz para cezasına değil hapis cezasına çarptırılıyorsunuz.
14. Sokak hayvanlarına kötü davranırsanız, bir ağacı izin almadan keserseniz para cezasına değil hapis cezasına çarptırılıyorsunuz.Sokak hayvanlarının bile kimliği var. Bu kimliklerde hayvanın doğum tarihi, ismi, sağlık durumu, cinsiyeti, yaşadığı bölge gibi bilgiler bulunuyor. Herhangi bir ölüm, kaybolma olursa hayvan kayıtlardan düşülüyor.

15. Ekonomik rekabet, para kazanma hırsı olmadığı için hiçbir yerde reklam tabelası göremezsiniz.
15. Ekonomik rekabet, para kazanma hırsı olmadığı için hiçbir yerde reklam tabelası göremezsiniz.

16. Ne iş yaparsanız yapın günde 6 saatten fazla mesai yapılmıyor.
16. Ne iş yaparsanız yapın günde 6 saatten fazla mesai yapılmıyor.İnsanlar ailelerine ve sosyal hayatlarına daha çok önem verebiliyorlar. Her yer eğlence ve sokak sanatçılarıyla dolu.

17. Küba sokakları rengarenk klasik arabalarla dolu. İnsanlar yeni otomobillerden ziyade böyle araçları daha çok tercih ediyor.
17. Küba sokakları rengarenk klasik arabalarla dolu. İnsanlar yeni otomobillerden ziyade böyle araçları daha çok tercih ediyor.En yüksek araba fiyatı 100 Euro ve aylık 2 Euro'luk ödeme karşılığında devlet size seçtiğiniz model arabayı veriyor.

18. Çok güzel plajları var. Toprakları devlet tarafından milli park ilan edilmiş ve kesinlikle yaban hayvanlarına zarar vermek yasak.
18. Çok güzel plajları var. Toprakları devlet tarafından milli park ilan edilmiş ve kesinlikle yaban hayvanlarına zarar vermek yasak.Otel yapılsın diye doğa katledilmiyor bizdeki gibi.

19. Yeni evlilere devlet tarafından bahçeli bir ev veriliyor. Ücretsiz.
19. Yeni evlilere devlet tarafından bahçeli bir ev veriliyor. Ücretsiz.

20. ABD'nin 40 yıllık ambargosu altında kaldıkları için emperyalizme karşı olmalarıyla biliniyorlar.
20. ABD'nin 40 yıllık ambargosu altında kaldıkları için emperyalizme karşı olmalarıyla biliniyorlar.Buna rağmen ABD ya da herhangi bir emperyalist devletin bayrağını yakmak yasak. Çünkü bayrakların, yöneticileri değil o ülkenin halklarını temsil ettiğine inanılıyor.

21. Bu yüzden emperyalizme karşı mücadele vermiş liderleri seviyorlar. Bu liderler arasında ise sadece tek bir liderin heykelini dikmişler, o da Musta
21. Bu yüzden emperyalizme karşı mücadele vermiş liderleri seviyorlar. Bu liderler arasında ise sadece tek bir liderin heykelini dikmişler, o da MustaKüba'da Atatürk'ü tanımayan neredeyse kimse yok.

Atatürk'ün ismi bir sokağa da verilmiş.
Atatürk'ün ismi bir sokağa da verilmiş.Atatürk'e olan hayranlığını dile getiren Fidel Castro'nun şu sözlerini de hatıralayalım: "Devrimci Kemal Atatürk, bizim esin kaynağımız oldu.1919'da Anadolu'dan emperyalistleri atmak için, Bandırma vapuruyla Samsun'a çıktı. Büyük zafer kazandı. Biz de tam kırk yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için Granma gemsiyle Küba'ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık. Ben de bir devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam ters yönde yazmaya başladı. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun'la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın."


Makarna Suyunu 'Sakın' Lavaboya Dökmeyin - İşte Nedeni

Makarna suyunu haşladıktan sonra, makarna haşladığınız suyu lavaboya mı döküyorsunuz? Bundan sonra "asla" makarna haşlama suyunu lavaboya dökmeyin. Nedenini öğrendikten sonra bu hatayı bir daha yapmayacaksınız!

EVLİ OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR. TAPUDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Tapu müdürlüklerince yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin düzenlemeyle, yılbaşından itibaren Tapu Genel Müdürlüğü’nce belirlenecek tapu işlemlerinde taraflar, farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişim işlemleri yapılabilecek.

16 Yıl Önce Doğan Yapışık Üçüzlerin Şimdiki Halleri

200.000 doğumda yalnızca 1 tanesinde görülen bir şekilde 2 bebeğin yapışık olarak doğduğu üçüz kız kardeşler Macy, McKenzie ve Madeline California 'daki yaşamlarına bakın şimdi nasıl devam ediyorlar. Galerimizdeki ileri tuşuna basarak 16 yıl önce yapışık doğan üçüz bebeklerin son hallerini görebilirsiniz.

Yatmadan Önce Kapı Koluna Bardak Koydu Bakın Neler Oldu

Bir insan neden oturduğu evin kapı koluna cam bardak koyar? Evlerden uzak ama daha önce evinize hırsız girdiyse, her gece tedirgin ve korkuyla uyumak nedir bilirsiniz. Galerideki ileri butonuna tıklayarak resimlerin altında, hırsızları kaçıracak bu ipucunu öğrenebilirsiniz.

Bunları Size Hiçbir Yerde Öğretmezler: Ufkunuzu Açacak 20 Enteresan Bilgi

Yeni bilgiler öğrenmeyi kim istemez.. İşte size her yerde öğrenemeyeceğiniz ve ufkunuzu açacak 20 ilginç bilgi..

Evinde Bulaşık Makinesi Olan Herkesin Bilmesi Gereken İlginç Ve Şaşırtıcı Bilgiler

Daha önce bulaşık makinenize asla koymamanız gerekenleri söyledik, bulaşık makinesini kullanırken sizi tasarrufa yönlendirecek bilgileri sıraladık, onu nasıl temizleyeceğinizi detaylı şekilde anlattık.

Herkese Anlatmak İsteyeceğiniz 9 Gizli Kalmış Bilgi

Günlük hayatınızda hayatınızı kolaylaştırırken size genel kültür bilgisi katacak 9 gizli kalmış bilgiyi galerimizde sizin için bir araya getirdik. Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak, resimlerin altında bilmediğiniz şeylere yanıt bulacak ve bilginizi artıracaksınız.

Resimde gördüğün ilk hayvan kişiliğini ele veriyor.

Bilinçaltı, insanın kişiliği hakkında düşündüğümüzden daha fazla ipuçları barındırır. Uzmanlar, bilinçaltımızın yaşantımıza bağlı olarak bir depolama ünitesi gibi çalıştığını ve karakterimiz hakkında bir çok bilgiyi barındırdığını ifade ediyorlar.

Küçükken Tipiyle Dalga Geçilen 10 Ünlünün Son Halleri

Yakışıklı ve güzel ünlülerin her zaman güzel olmadıklarına inanmak eminiz birçoğunuz için güç bir şeydir. Fakat şimdilerde çok beğendiğimiz birçok ünlü geçmişte çirkin bir ördek yavrusundan farksızlarmış. Peki bu ünlülerin kim olduğunu merak ediyor musunuz?

İlişkilerdeki Gerçekleri Ortaya Çıkartan Vücut Dili Hareketleri

İlişkiniz sizce nasıl? Gelin biz söyleyelim!

Uzaylıların Var Olduğunu Doğrulayan 7 Açıklanamayan Önemli Bilgi

Uzaylıların dünyada olduğunu birçok kez duyduk ve bazı videolarda gördük ama inanmadık. Fakat bu içerikte uzaylıların var olduğa kanaat getireceksiniz. Bu bilgileri öğrenmek için İleri butonuna basınız.

Avucunun İçinde M Harfi Olanlarda Bulunan 15 Özellik

Avuç içinde bulunan çizgilerden gelecek okunmasını daha önce okuduk. Peki avuç içinde bulunan ''M'' harfi ne anlama geliyor ve avuç içinde ''M'' harfi olanların kendilerine has 15 özelliği ne? Galerideki ileri butonuna tıklayarak, resimlerin altında avuç içinde ''M'' harfi bulunanların özelliklerini görebilirsiniz.

Bahçelerinde Bularak Besledikleri 1 Cm’lik Canlının Birkaç Ay İçindeki Şaşırtan Değişimi

Bir aile, bahçelerinde neredeyse bozuk para boyunda minicik bir canlı buldular ve bu yavruyu beslediler. Bakın aylar sonra bu minicik yavru neye dönüştü...

Akciğer Kanserinin En Sinsi 9 Bulgusu

Dünyada ve ülkemizde süratle yaygınlaşan akciğer kanseri erkeklerde prostat, bayanlarda ise meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser cinsi olarak belirleniyor. En korkutucu kanser cinsleri arasında ilk sıralarda yer alan bu kanserin en sinsi 9 bulgusu sizlerle.

Japon Çocukları Neden Uysal ve Öfke Nöbeti Geçirmiyor: İşte Nedenleri

Japon çocuklarının nasıl hep uysal duran ve sık sık sinir krizine girmeyen ve öfke patlaması yaşamayan çocuklar olduğunu merak ediyor musunuz? İşte yanıtı haberimizin devamında.

Başkaları Sizi Nasıl Görüyor? Hadi Kendini Test Et!

Bu teste verdiğiniz yanıtlarla başkalarının gözünde nasıl göründüğünüzü çözebilirsiniz. Resme ilk baktığınızda gördüğünüz şey karşınızdakinin sizin hakkında nasıl düşündüğüne dair ipucu verecektir. Hazırsanız teste başlayalım.

İki Vajinası Olan Kadın Herkesin Kafasındaki O Çarpıcı Soruyu Yanıtladı!

Doğuştan iki vajinaya sahip olan kadın, hikayesini açık yüreklilikle paylaşıyor. İşte 21 yaşındaki genç kadının yaşadıkları...

Burçların Kötü Özellikleri - Hep İyi Yönlerini Konuşacak Değiliz Ya

Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık... Tüm burçların kötü özellerini söylüyoruz!

İngiliz Nöroloji Uzmanı 3 yaşındaki çocuğunu kelle-paça ile iyileştirdi

İngiltere'de yaşayan Nöroloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Natasha Campbell McBride, henüz 3 yaşındayken otizm tanısı alan oğlunu, "Tüm hastalıklar bağırsakta başlar" sözünden yola çıkarak geliştirdiği sistemle sağlığına kavuşturdu.

8 kilo ekti 2 ton ürün elde etti

Sivas’ta gübresiz ve ata tohumu ile organik tarım yapan çiftçi Yaşar Ramazan Fidan, 2 dönüm arazide 8 kilogram tohum ile 2 ton fasulye elde etti.