ilgincbilgiler.com LogoDoğru Bilinen Ancak Gerçekte Yalan Olan 10 Bilgi!

Günlük hayatımızda veya sosyal medyada sıklıkla denk geldiğimiz birkaç bilimsel hata ve yanlış öğrenilmiş bilgiler bulunmaktadır. Bu liste sayesinde çoğumuzun yanlış bildiği bilgilerin doğrularını öğreneceksiniz.
1. Balıkların Hafızası
1. Balıkların HafızasıBirçok insan balıkların hafızalarının 3 saniye olduğunu iddia etmektedirler. Hatta bu sebep ile toplumda unutkan insanları tanımlamak için balık hafızalı bile denilmektedir. Ancak gerçekte durum hiç de öyle değildir. Çünkü balıkların hafızaları düşündüğümüzden çok daha iyidir. Hatta çoğu balık 6 ay boyunca hafızalarında hatıralar dahil birçok şeyi tutabilmektedir.

2. Yarasalar ve Görme Duyuları
2. Yarasalar ve Görme DuyularıKüçüklüğümüzden beri bizlere yanlış anlatılan bir diğer bilgi ise yarasaların kör olduğudur. Fakat yarasaların görme duyularında hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Yarasalar sadece birincil görüş olarak sesi kullanmaktadırlar, fakat hepsinin normal ve düzgün bir biçimde gören gözleri bulunmaktadır.

3. İnsanda 5 Duyu Vardır
3. İnsanda 5 Duyu VardırBir diğer doğru bilinen yanlış ise insanların 5 temel duyuya sahip olduklarıdır. Ancak gerçekte insanların fiziksel referans noktalarına göre 9 ile 20 arasında değişen temel duyuları bulunmaktadır. Denge duyusu, hız-ivme duyusu, eklem konumu gibi birçok duyular.

4. Yıldırım 2 Kez Aynı Yere Düşmez
4. Yıldırım 2 Kez Aynı Yere DüşmezBir zamanlar herkes tarafından inanılan bir diğer yanlış bilgi ise yıldırımın aynı yere iki kere düşmemesidir. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir çünkü yıldırım aynı yere birden fazla kez düşebilir. Örneğin; Empire States binasına bir yılda aynı noktaya toplam 100 kez yıldırım düşmüştür.

5. Elmas, Kömürden Oluşur
5. Elmas, Kömürden OluşurTam olarak nereden öğrenmiş olduğunuzu hatırlamasanız bile çoğunuz elmasın kömürün dönüşmesiyle oluştuğunu biliyorsunuz, fakat bu doğru değil. En az 990 milyon yıl önce oluşan elmasların çoğu 3.2 milyar yıl yaşındadır. Bu da kömürün kaynağı olan bitkilerin karada oluşumunun başlamasından 500 milyon yıl öncesi olduğunu göstermektedir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bilginin sonucunda elmasın kömürden oluşmadığı gayet açıktır.

6. Boğalar Kırmızıdan Nefret Eder
6. Boğalar Kırmızıdan Nefret EderÇizgi filmlerde, televizyonlarda, İspanya'daki boğa festivallerinde bize gösterilen boğaların kırmızıdan nefret ettiğidir. Ancak gerçek hiç de bize öğretilen gibi değildir. Çünkü boğalar renk körüdür ve kırmızı rengi bu sebep ile algılayamazlar. Onlar sadece boğa güreşçisinin örtü hareketlerini tehdit olarak algılayıp ona tepki verirler.

7. Sakızın Sindirilmesi
7. Sakızın SindirilmesiYutulan sakızın sindirilme süresi 7 yıldır. Çocukların sakızı yutmaması için büyükler tarafından söylenmeye başlanan bu söz yıllar içerisinde herkes tarafından doğru olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Ancak gerçekte sakızın çiğnenen kısmı sindirilemez, olduğu gibi vücuttan atılır. Geri kalan şeker, nişasta gibi maddeler ise vücut tarafından emilir.

8. Bukalemunların Renk Değiştirmesi
8. Bukalemunların Renk DeğiştirmesiBukalemunların üzerinde durdukları yerin rengini aldıkları bilgisi tamamen yanlıştır. Bukalemunlar tehlike hissettikleri anda kamufle olma amacıyla ya da karşı cinsi etkileme, vücut sıcaklığını ayarlama gibi sebeplerle de renk değiştirmektedirler.

Bunları Size Hiçbir Yerde Öğretmezler: Ufkunuzu Açacak 20 Enteresan Bilgi

Yeni bilgiler öğrenmeyi kim istemez.. İşte size her yerde öğrenemeyeceğiniz ve ufkunuzu açacak 20 ilginç bilgi..

Makarna Suyunu 'Sakın' Lavaboya Dökmeyin - İşte Nedeni

Makarna suyunu haşladıktan sonra, makarna haşladığınız suyu lavaboya mı döküyorsunuz? Bundan sonra "asla" makarna haşlama suyunu lavaboya dökmeyin. Nedenini öğrendikten sonra bu hatayı bir daha yapmayacaksınız!

Küçükken Tipiyle Dalga Geçilen 10 Ünlünün Son Halleri

Yakışıklı ve güzel ünlülerin her zaman güzel olmadıklarına inanmak eminiz birçoğunuz için güç bir şeydir. Fakat şimdilerde çok beğendiğimiz birçok ünlü geçmişte çirkin bir ördek yavrusundan farksızlarmış. Peki bu ünlülerin kim olduğunu merak ediyor musunuz?

16 Yıl Önce Doğan Yapışık Üçüzlerin Şimdiki Halleri

200.000 doğumda yalnızca 1 tanesinde görülen bir şekilde 2 bebeğin yapışık olarak doğduğu üçüz kız kardeşler Macy, McKenzie ve Madeline California 'daki yaşamlarına bakın şimdi nasıl devam ediyorlar. Galerimizdeki ileri tuşuna basarak 16 yıl önce yapışık doğan üçüz bebeklerin son hallerini görebilirsiniz.

Avucunun İçinde M Harfi Olanlarda Bulunan 15 Özellik

Avuç içinde bulunan çizgilerden gelecek okunmasını daha önce okuduk. Peki avuç içinde bulunan ''M'' harfi ne anlama geliyor ve avuç içinde ''M'' harfi olanların kendilerine has 15 özelliği ne? Galerideki ileri butonuna tıklayarak, resimlerin altında avuç içinde ''M'' harfi bulunanların özelliklerini görebilirsiniz.

Yatmadan Önce Kapı Koluna Bardak Koydu Bakın Neler Oldu

Bir insan neden oturduğu evin kapı koluna cam bardak koyar? Evlerden uzak ama daha önce evinize hırsız girdiyse, her gece tedirgin ve korkuyla uyumak nedir bilirsiniz. Galerideki ileri butonuna tıklayarak resimlerin altında, hırsızları kaçıracak bu ipucunu öğrenebilirsiniz.

Herkese Anlatmak İsteyeceğiniz 9 Gizli Kalmış Bilgi

Günlük hayatınızda hayatınızı kolaylaştırırken size genel kültür bilgisi katacak 9 gizli kalmış bilgiyi galerimizde sizin için bir araya getirdik. Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak, resimlerin altında bilmediğiniz şeylere yanıt bulacak ve bilginizi artıracaksınız.

Bize dünyanın nasıl bir yer olduğunu gösteren görüntüler...

Sanatcı bir çok açıdan dünya sorunlarını kendince dile getirmiş, Sizce başarılı tespitler yapmış mı?

İngiliz Nöroloji Uzmanı 3 yaşındaki çocuğunu kelle-paça ile iyileştirdi

İngiltere'de yaşayan Nöroloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Natasha Campbell McBride, henüz 3 yaşındayken otizm tanısı alan oğlunu, "Tüm hastalıklar bağırsakta başlar" sözünden yola çıkarak geliştirdiği sistemle sağlığına kavuşturdu.

Uzaylıların Var Olduğunu Doğrulayan 7 Açıklanamayan Önemli Bilgi

Uzaylıların dünyada olduğunu birçok kez duyduk ve bazı videolarda gördük ama inanmadık. Fakat bu içerikte uzaylıların var olduğa kanaat getireceksiniz. Bu bilgileri öğrenmek için İleri butonuna basınız.

İlişkilerdeki Gerçekleri Ortaya Çıkartan Vücut Dili Hareketleri

İlişkiniz sizce nasıl? Gelin biz söyleyelim!

Evinde Bulaşık Makinesi Olan Herkesin Bilmesi Gereken İlginç Ve Şaşırtıcı Bilgiler

Daha önce bulaşık makinenize asla koymamanız gerekenleri söyledik, bulaşık makinesini kullanırken sizi tasarrufa yönlendirecek bilgileri sıraladık, onu nasıl temizleyeceğinizi detaylı şekilde anlattık.

Ufkunuzu Genişletecek 20 Şaşırtıcı Gerçek Bilgi

Hayatınız boyunca bilmeden kaç katil ile tanıştığınızı veya bir bulutun ağırlığını biliyor musunuz? Bilmiyor ama merak ediyorsanız biz sizin için araştırdık. Önceden hiç duymadığınız ilginizi çekecek 7 sıradışı gerçek bilgiyi öğrenmek için ileri butonuna basınız.

Öpücük şekilleri ve anlamları

100'den fazla öpücük çeşidi olduğunu ve her birinin kendi duygularını ifade ettiğini biliyor musunuz?

Uzun İlişkilerde Günlük Yaşamı Mükemmel Bir Biçimde Özetleyen 32 İllüstrasyon

Artık çiftlerle ilgili illüstrasyonları her yerde görür olduk. Peki neden her defasında dikkatimizi çekiyor? Çünkü, her bir ilişki diğerinden oldukça farklı. Bu farklılıklar ve küçük detaylar ise ilgimizi çekiyor. Başka bir sanatçının ilişkilere nasıl baktığını merak ediyoruz belki de. Brezilyalı sanatçı Crislane Passos da birkaç yıl önce bir roman yazarken hayalini kurduğu bu çifte adeta aşık olmuş. İleri butonuna tıklayın.

Oyunculuğu Bıraktığını Açıklayıp Bir Devri Kapatan Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray Hakkında 8 Bilinmeyen Bilgi

İlginç bir şekilde dünyanın en çok başrolde yer alan kadın oyuncusu olan Yeşilçam'ın güzel sultanı Türkan Şoray oyunculuğu bıraktığını açıklayarak hayranlarını üzdü. İşte Türk Sinemasının Sultan'ı hakkında aralarında bilmediğiniz bilgilerin de olduğu 8 bilgi...!

Para En İyi Nerede Saklanır - En Bilinmeyen Para Saklama Şekilleri

Günümüzde maalesef hırsızlık olayları çoğaldı. Bu yüzden evde para saklayanlar hırsızların bakmayacağı değişik para saklama yolları keşfetme derdinde. Siz de hazırladığımız Galeri görsellerine İLERİ butonuna basarak birbirinden değişik para saklama yöntemlerini görebilir ve paranızı güvence altına alabilirsiniz.

Ünlü Yapışık İkizler Abby ve Brittany ile İlgili 12 İlginç Bilgi

Dünyanın en ünlü yapışık ikizleri Abby ve Brittany Hensel hakkında çok şaşıracağınız 12 bilgiyi sizin için galerimizde derledik. Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında siyam yani yapışık ikizlerin yaşantısına ve bedenlerine dair ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz.

İki Vajinası Olan Kadın Herkesin Kafasındaki O Çarpıcı Soruyu Yanıtladı!

Doğuştan iki vajinaya sahip olan kadın, hikayesini açık yüreklilikle paylaşıyor. İşte 21 yaşındaki genç kadının yaşadıkları...

Bilim İnsanları Kanıtladı: Sizi Daha Zeki Yapacak 7 Alışkanlık

İnsandaki zeka seviyesi arttırılabilir mi? Bilim insanları zekanın bazı alışkanlıklarla daha da arttırılabileceğini kanıtladılar. Peki nedir bu zeka arttırıcı alışkanlıklar? Galerideki ileri butonuna tıklayarak siz de resimlerin altında zeka arttırıcı 7 alışkanlığın neler olduğunu öğrenebilir ve zekanızı arttırabilirsiniz.