ilgincbilgiler.com Logo


Unun Patlayıcı Özelliği

Hiç düşündünüz mü nasıl oluyorda çok masum görün bir madde olan unun tehlikeli bir biçimde patlayarak ciddi hasarlar verebiliyor?
Unun Patlayıcı Özelliği
Tarihteki ilk un patlaması 1785 İtalya'da bulunan Turiri isimi bir ekmek fırınında gerçekleşmiştir. Patlama, fırındaki lambanın üzerinde biriken unun lambanın sıcaklığı ile tutuşması sonucu gerçekleşmiştir. Bu patlamada ölüm ve maddi zararın fazla olmaması olayın kısa sürede unutulmasına neden olmuştur.

Temel gıda maddelerinin başında gelen unun patlayarak ciddi zararlar verebileceği hatta ölümlere neden olabileciğini birisine söyleseniz size gülerler. Çünkü un çok masum görünen bir maddedir. Bu masumiyet 1981 yılına kadar sürmüştür. ABD'nin büyük hububat filolarından birinin un patlaması sonu infilak etmesi 9 kişinin ölümü 30 kişininde yaralanmasıyla sonuçlanmıştır. ABD'de 1988 yılında hububat bulunan yerlere güvenlik önlemleri getirilmesine rağmen 90'lı yıllarda yılda ortalama 13 kez un patlaması olayı yaşanmıştır.

Hiç düşündünüz mü nasıl oluyorda çok masum görün bir madde olan unun tehlikeli bir biçimde patlayarak ciddi hasarlar verebiliyor?

Unun patlama nedeni havada toz olarak asılı duran karbonhidratın miktarı, bir metreküpte 50 gramı aşınca herhangi bir şekilde tutuşturulduğunda patlar. Un tozları o kadar küçüktür ki, anında yanar ve bu yangın diğerlerine zincirleme yayılır. Bu da toz bulutunda, ortama da bağlı olarak, patlayıcı bir güç oluşturur. Benzer durum şeker, puding ve hatta çok ince testere talaşlarında bile oluşabilir.

Yangın çıkması için 3 şey gerekir:

    1. Hava (İçindeki oksijen yakıcı özelliği sahiptir)

    1. Yanıcı Madde (Burada un oluyor)

    1. Tutuşturucu


Burada bilinmesi gereken aslında patlamaya sebeb vereck olan maddenin havada asıl duran toz miktarıdır. Yoksa unun hiç bir tehlikesi yoktur.

Oluşabilecek patlamada büyük bir basınç boşalır bu basıncın etkisiyle ortalık dağılır hatta binalar bile yıkılabilir. Olayın açık havada gerçekleşmesi durumunda ise patlama meydan gelmeyebilir fakat oluşan alevlenme oldukça tehlikelidir.

Eğer bu yazıyı unu çok sık kullananlar varsa özellikle bayanlar sakın endişelenmeyin. Mutfakta kullandığınız unlar kesinlikle havaya uçmaz bunun için tonlarca un olması gerekir.