ilgincbilgiler.com Logo


Nazar ve Korunma Yolları

Nazar nedir? Nazardan korunma yolları nelerdir? Siz nazara inanır mısınız? Nazar hakkında yaptığımız araştırmayı haberimizde okuyabilirsiniz.
Nazar ve Korunma Yolları
Halk arasında göz değmesi olarakta bilinen nazar değmesi bir kimsenin herhangi bir şeyde gözü kalması sonun gözü kaldığı şeye bir şey olmasıdır. Şeytan gözü olarakta bilinir. Nazardan korunmak amacı ile nazar duası ve nazar boncuğu kullanımı oldukça yaygındır. Yeni doğan bebeklerin yakalarına nazar boncuğu takmakta oldukça yaygındır. Ayrıca evlerin giriş kapılarının üst kısımlarına asıldığında kötü gözlerden evlerin korunacağına inanılır.

Nazar boncuğu mavi renkli ve ortasında göz olan bir cam işçiliğidir. Piyasada her şeklini bulabilirsiniz. Kolye, duvar süsü, tesbih, bileklik ve çeşitli süs eşyası olarak kullanılır. Yeni doğan bebeklerin yakalarına nazar boncuğu takmakta oldukça yaygındır.

Eski Türklerin Şamanizm inancından kalma olduğu tahmin edilen nazar boncuğunun o zamanlarda da kötü ruh, kötülükler gibi şeylerden koruduğuna inanıldığı sanılıyor. Türkler’in İslamiyeti kabulüyle bu inanç terkedilmiştir. Fakat günümüzde bir kültür mirası olarak kullanımına devam edilmektedir. Hatta islamda nazarın yeri olup olmadığı tartışmaları sürekli gündeme gelmektedir.
nazar-boncugu-2
nazar-boncugu
nazar-boncugu-1-2