ilgincbilgiler.com Logo


Hıçkırık ve Hıçkırıktan Kurtulma Yolları

Hıçkırık diyaframın kasıldığı ve birden bire çekildiği istemdışı kas kareketidir. Genelde bebeklerde görülmekte fakat zaman zaman yetişkinlerde de görülmektedir.
Hıçkırık ve Hıçkırıktan Kurtulma Yolları
Hıçkırık diyaframın kasıldığı ve birden bire çekildiği istemdışı kas kareketidir. Genelde bebeklerde görülmekte fakat zaman zaman yetişkinlerde de görülmektedir. Nefes alındığında ses telleri arasındaki boşluk kapanır ve hıçkırık oluşur. Yemek yerken, hızlı nefes alıp verirken, ya da diyaframı kontrol eden sinirleri tariş olması sonucu oluşan hıçkırık insanları son derece rahatsız etmektedir.

Hıçkırıktan kurtulmak için halk arasında birçok fikir dolaşmaktadır.

Hıçkırıktan kurtulmak için uygulanan çoğu yöntemde diyaframın normal haline dönmesi için sinir sisteminde ani hareketler yapılır ya da oksijen girişi azaltılır.

Baş aşağı hızlı bir şekilde su içmek, burnu tutarak dili çekmek, nefes tutmak, kağıt bir çantanın içine nefes alıp vermek ya da aniden korkutulmak hıçkırıktan kurtulmak için uygulanan yöntemlerden bazılarıdır.

İşe yaradığı söylenen başka bir yöntem ise bir yemek kaşığı şekerin yutulup vücudun tamamen serbest bırakılarak nefes almaktır. Bu yöntem ile birkaç dakika içinde hıçkırıktan kurtulunabilir.