ilgincbilgiler.com Logo


Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır?

Gelinlikler genellikle neden beyaz renklidir? Hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ettiysen bu yazı merakınızı giderecek.
Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır?
Düğünlere özel kıyafet hazırlanması ve diğer düğün hazırlıklarının yapılması Eski Roma zamanına dayanmaktadır. Eski Roma'da gelinliklerde sarı renk tercih edilirdi. Gelinler sarı renkli peçe takarlardı. Evli ve bekar kadınlar peçeleri ile birbirinden ayırt edilebilirdi. Ortaçağda gelinklik rengi üzerinde pek durulmamıştır. Ortaçağda kaliteli ve g österişli olmasına özen gösterilirdi. Renk ise kişilerin tercihine göreydi.

Gelinliklerde beyaz rengin adet olmaya başlaması 16. yüzyılda gerçekleşmiştir. Kraliyet ailesinde bu yıllarda gümüşi renklerdeki gelinlik giyiliyordu. Fakat Kraliçe Viktorya beyaz gelinlik giymekte ısrar ederek, beyaz gelinliğin popülerliğini arttırmış ve gelenek haline gelmesine neden olmuştur.

17. yüzyıla gelindiğinde İngiliz ve Fransız yazarlar beyaz rengin anlamı konusunda yazılar yazmaya başlamışlardır. Beyaz rengin masumiyeti simgelediği vurgulanmıştır.

Yine 17. yüzyıl geleneklerine göre bekaretin evlilik için vazgeçilmez bir unsur olduğu kabul ediyor ve beyaz gelinliğin evlenen kızın masumiyetini simgelediğine inanılıyordu. Bir anlamda beyaz gelinlik bu dönemde evlenen kızların bekaretini topluma ilan etmesi için bir simge olarak görülmüştür.

Çoğu kültürde gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar vardır. Kızların kendi gelinliklerini dikmesi, düğünden önce damadın gelini gelinlikle görmesi, gelinin düğünden önce gelinlik giymesi gibi davranışların kurulacak olan aile uğursuzluk getireceğine inanılır.