ilgincbilgiler.com Logo


Asayiş Berkemal

Asayiş Berkemal, herşeyin yolunda gittiği ya da hiçbirşeyin yolunda gitmediği durumları alaycı bir biçimde ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Bu deyimin hikayesi için yazının devamına bakmanızı tavsiye ederim.
Asayiş Berkemal
Asayiş Berkemal, herşeyin yolunda gittiği ya da hiçbirşeyin yolunda gitmediği durumları alaycı bir biçimde ifade etmek için kullanılan bir deyimdir.

Günlük konuşma dilimizde kullandığımız, birçok film ve senaryoda geçen hatta geçtiğimiz yıllarda Rafet El Roman başrolünde Asayiş Berkemal isimli bir dizi çekilen bu deyimin oldukça ilginç bir hikayesi vardır.

Sultan Abdülaziz’in son zamanları ile Sultan Abdulhamit’in saltanatının ilk yılları arasında Bağdat ve Musul vilayetlerinde anarşik hareketler artmış, bazı devlet adamlarının kışkırtmalarıyla, Irak ve civarında sık sık soygun ve adam öldürme olayları başlamış. Halkın huzuru kaçırmak için planlanan bu olaylar, asayişi iyice bozmuş. Bu durumu İstanbul’dan gizlemeye çalışan sorumlular vilayet gazetesine her defasında şöyle manşet atarlarmış:

“Saye-i asayiş-vaye-i padişahide, vilayetin her bir tarafında emn i asayiş berkemaldir.”

“Padişah’ın şahane idaresi altında, ilimizin her tarafında asayiş ve huzur hakimdir.”

Birgün büyük bir olay meydana gelmiş, ilçelerden birini basan eşkıya ortalığı tozu dumana katmış, kan akıtmıştır. Bu olayın ertesi günü vilayet gazetesinde yine aynı başlık çıkınca bölgenin meşhur şairlerinden Kerküklü Şeyh Rıza Efendi dayanamayıp aşağıdaki beyiti yazarak gazeteye göndermiş:

“Katl ü asayiş nehb-i eşkiyadan millet oldu payimal

Emn ü asayiş yine elhamdülillah BERKEMAL!”