ilgincbilgiler.com Logo


Ağzınla Kuş Tutsan Nafile

“Ağzınla Kuş Tutsan Nafile” deyim olarak kendini beğendirmek, kabul ettirmek ya da bir isteğini yaptırmak için gayret edenlerin, boşuna çaba sarf ettiklerini belirtmek için kullanılır. Peki, bu deyim nerden çıkmıştır? İlk kim söylemiştir, niye söylemiştir? Bu soruların yanıtı yazının devamında…
Ağzınla Kuş Tutsan Nafile
Osmanlı Devleti’nin güçlü zamanlarında Fransa ile iyi ilişkiler kurulmuştur. İspanya Kralı’nı ezmek için Osmanlı’ya yakın duran Fransa, Osmanlı Padişah’ını en büyük hükümdar olarak tanımıştır. Akdeniz’de Osmanlı bayrağı çekerek, Barbaros’un emrine giren Fransız donanması gibi, Fransız ordusu da Osmanlı desteğine sığınmıştır.

Birgün Topkapı Sarayı’nın arz odasında huzura kabul edilmeyi bekleyen Fransa elçisi, kızlar ağasına işinin önemli ve acele olduğunu anlatamamış ve içeri alınmayı bir türlü başaramıştır.

Fransa elçisinin ısrarları ve ricaları üzerine kızlarağası sabırsızlıkla bekleyen elçiye şu cevabı vermiş:

–Siz ne laf anlamaz adamlarsnız yahu! Şevketlü sultanımız bugün çok hiddetli. Demincek bir Frenk hokkabaz burada idi. Adamcağız ne hünelerini gösterdi. Külahının altından tavşanlar çıkarttı. Alev alev yanan demir çubukları ağzında söndürdü. Sekiz arşın uzaktaki iğneye iplik taktı. Havaya bir kuş uçurdu. Uçan kuşa birşeyler söyledi. Kuş gelip ağzına kondu, o da ağzıyla yakaladı. Senin anlayacağın “ağzınla kuş tutsan” nafile; ama daha büyük bir hüner göstereceksen, zat-ı şahaneye arz edeyim.